کتاب و کتابخوانی

در عصر حاضر اهمیت کتاب و کتابخوانی به حدی زیاد است که تمامی کشورهای توسعه یافته این حوزه را در راس برنامه‌های فرهنگی خود قرار داده‌اند و اکنون در برخی از کشورها علاوه بر وجود سالن‌های مطالعه و کتابخانه‌های متعدد، کمتر مکان عمومی را می‌توان پیدا کرد که فاقد ایستگاه مطالعه باشد.

در کشورهای توسعه یافته علاوه بر وجود این بستر، مردم نیز طالب کتاب و مطالعه هستند و به نوعی این موضوع تبدیل به فرهنگی شده که از ابتدای دوران مدرسه در کودکان نمود پیدا می‌کند.

اما باید دید فرهنگ کتابخوانی در کشور ما تا چه حد نهادینه شده و چرا مردم روز به روز از کتاب و مطالعه دور می‌شوند.

آمار مطالعه در ایران

آمارهای مطالعه روزانه در ایران از ۲ تا ۷۹ دقیقه متغیر است. به نظر می‌رسد که این اختلاف عجیب و غریب بیشتر از هر چیز نشان‌دهنده تقلای برخی مسؤولان برای ارائه تصویری بهتر از مطالعه در جامعه از یکسو و تلاش برخی دیگر برای هر چه بیشتر بحرانی‌تر جلوه دادن واقعیت است.

افزایش سرانه مطالعه

کتاب دریچه‌ای است به سوی جهان شگفت‌انگیز علم و معرفت و مطالعه راهی است بسیار ساده و عملی برای پرورش استعدادهای خداداد انسان و آموزش علوم و فنونی که او را در مسیر رشد و تکامل راهنمایی کند.

اگر بتوانیم مطالعه را در انسان به‌صورت عادت درآوریم، دیگر ارتباط او با جهان دانش و آگاهی سخت نخواهد بود و بدون هیچ زحمتی خواهد توانست از راه مطالعه، درک و اندیشه خود را نسبت به جهان هستی رشد و تعالی بخشد.

لذا مؤسسه  خیریه باب الحوائج بر آن شد تا با تدوین کتاب‌هایی متناسب با نیاز جامعه، به افزایش سرانه مطالعه در کشور یاری رساند.

امیدواریم شما عزیزان نیز با نذر فرهنگی و تهیه کتبی که مؤسسه خیریه باب الحوائج تدوین نموده است به پیشرفت هرچه سریعتر جامعه کمک نمائید.

صمیمانه از کمکهای شما سپاسگذاریم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *